Składniki proszku z liści Moringa

Sproszkowane liście Moringa zawierają około 20 rodzajów aminokwasów, 46 typów przeciwutleniaczy, 36 związków przeciwzapalnych. Proszek z liści Moringa to wysokowartościowe źródło naturalnego białka, które jest bardzo dobrze przyswajalne biologicznie, a ponadto zawiera on naturalny błonnik.

Ta sama ilość proszku z Moringa zawiera:
· 1,3 x więcej niezbędnych aminokwasów niż jaja
· 1,9 x więcej błonnika niż ziarna pszenicy
· 4,5 x więcej witaminy E niż kiełki pszenicy
· tyle samo witaminy C, co sałatka owocowa
· 2,4 x więcej beta-karotenu niż marchew
· 6,9 x więcej witaminy B1 i B2 niż drożdże
· 4,7 x więcej kwasu foliowego niż wątroba wołowa
· 3,4 x więcej potasu niż banan
· 2,2 x więcej magnezu niż proso
· 1,3 x więcej cynku niż kotlet wieprzowy
· 8,8 x więcej żelaza niż polędwica wołowa (schab)
· 17 x więcej wapnia niż mleko krowie (preferowane mleko)
· 3 x więcej chroniącej oczy luteiny niż jarmuż
· 6 x więcej chroniących serce polifenoli niż czerwone wino
· 37 x większe właściwości przeciwutleniające niż winogrona

Jeśli przyjrzeć się tym wszystkim właściwościom i możliwościom Moringa, można zrozumieć, dlaczego Moringa w mediach wielokrotnie nazywana jest “cudownym lekiem”. Moringa to “Super Food” [super żywność]. Proszek z liści Moringa jest czysto naturalnym produktem biologicznym, zawierającym wszystkie cenne składniki odżywcze, które są niezbędne w łańcuchu pokarmowym dla ludzi i zwierząt. Zadziwiające jest, że Moringa nie zawiera prawie niczego, co nie mogłoby być wykorzystane przez nasz organizm. Kombinacja i kompozycja składników drzewa Moringa jest wysoko skoncentrowana, zrównoważona i unikalna wśród wszystkich znanych roślin. Posiadają one bardzo wysoką zawartość substancji mineralnych, takich jak potas,magnez, wapń i fosfor, odpowiednie ilości żelaza, cynku, miedzi, chromu, aby wymienić tylko kilka z nich, a poza tym jeszcze 18 aminokwasów, najważniejszych elementów składowych, potrzebnych do syntezy białek w organizmie i systemie immunologicznym. Prawie wszystkie witaminy, jak A, B1, B2, B3, B6, B7, C, D, E, K oraz substancje odżywcze, ponad 46antyoksydantów oraz niedawno nowo odkrytą zeatynę. Zeatyna otwiera drzwi dla substancji odżywczych, „wpuszcza” je i towarzyszy im do miejsca, gdzie są one potrzebne komórkom. Zeatyna jak gdyby zapewnia, aby wszystkie witaminy, minerały, pierwiastki śladowe i aminokwasy zostały wchłonięte przez organizm. Zeatyna, ważny czynnik regulacji komórek i silny przeciwutleniacz chroni zatem komórki i zapewnia ich regenerację. Chociaż można znaleźć zeatynę w wielu roślinach, jest to zwykle w ilości mniejszej niż jeden mikrogramów na gram. Liść Moringa natomiast zawiera jej ponad stokrotnie więcej na gram.

Podobnie niezwykła jest wysoka zawartość manganu, chromu i rzadko występującego boru w Moringa. Mangan jest ważny m.in. dla zdrowych stawów i kości, a chrom posiada zasadnicze znaczenie dla metabolizmu i zwalczania stresu. Bor nie został jak dotąd zaliczony do grupy istotnych pierwiastków śladowych, jednak w ostatnich latach jego znaczenie jest coraz częściej doceniane: bor jest niezbędny do syntezy seryny, aminokwasu, zawartego w prawie wszystkich białkach organizmu człowieka. Bor odgrywa dominującą rolę w gospodarce wapniowej, magnezowej i fosforowej i z powodzeniem stosowany jest w medycynie w leczeniu osteoporozy. Redukuje on spowodowane stresem utlenianie hamuje szybkość podziału komórkowego (na przykład komórek nowotworowych) i jest tym elementem śladowym, którego najwięcej znajduje się zwykle w mózgu. Pierwiastek bor jest toksyczny, w związku z tym jako suplementy żywności najbardziej nadają się odpowiednie rośliny o dużej zawartości boru – zwłaszcza liście Moringa, wykazujące najwyższą zawartość 31 miligramów na 100 gram. Większe ilości organicznych związków boru zawierają tylko pigwy (około 10 mg na 100 g), migdały (3,4mg) i buraki (2,1 mg na 100 g).

Moringa jest jednym z najlepszych i najbardziej naturalnych źródeł antyoksydantów:
Wolne rodniki są bardzo szkodliwe dla organizmu i wiążą się z rozwojem wielu schorzeń.
Zwiększone wytwarzanie wolnych rodników spowodowane jest przez stres, ozon, promieniowanie UV, jednostronną dietę, używanie alkoholu i tytoniu. Substancje działające antyoksydacyjnie w organizmie wyłapują wolne rodniki i pomagają m.in. w obronie przed zakażeniem. Na przykład witaminy C i E są najważniejszymi przeciwutleniaczami, chroniącymi komórki i tkanki podczas wysiłku fizycznego, wspierającymi wydajność organizmu. Takie substancje przeciwzapalne działają najlepiej w połączeniu z innymi podobnymi naturalnymi substancjami bioaktywnymi. Zapewnia to znacznie wyższą skuteczność niż tylko jednej z tych substancji. Moringa zawiera 45 substancji przeciwutleniających,a zatem jest jednym z najważniejszych źródeł naturalnych przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze w Moringa: witaminy A, C, E, K, magnez, cynk, selen, leucyna, cholina, zeatyny, chlorofil, beta-sitosterol, kempferol, kwercetyna, rutyna, kwas kawoilochinowy, luteina, zeaksantyna, glutation, beta-karoten, alfakaroten i inne karoteny oraz stigmasterol.

Wysokie wartości ORAC liści Moringa
Wartość ORAC (oxygen radical absorbance capacity / zdolność absorpcji rodników tlenu) określa, w jakim stopniu dana substancja biologiczna hamuje rozwój wolnych rodników. Dzięki pomiarowi wartości ORAC można ustalić, jakie środki odżywcze mają szczególnie dobre właściwości przeciwutleniające. Moringa błyszczy tu wartościami około 46.000 ORAC do 84000 jednostek
na 100 g (w zależności od jakości). Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa zaleca przyjmowanie codziennie 3000 do 5000 jednostek ORAC. W rzeczywistości osiemdziesiąt procent populacji przyjmuje mniej niż 1000 jednostek dziennie. Dr Klaus Becker z Uniwersytetu w Stuttgarcie-Hohenheim od ponad 15 lat zaangażowany jest w projekty badawcze na temat Moringa. Od lat pije on z zamiłowaniem herbatę Moringa i jest przekonany, że w Moringa tkwi jeszcze znacznie większy potencjał.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!

XHTML: Możesz użyć następujące tagi: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>